Doro Revival & Warlock Revival

12.03.2017 - NAPSALI O NAS: ROCKPALACE.CZ - REVIVAL SPECIAL

Rockpalace.cz - Revival SpecialDnes na portálu ROCKPALACE.cz vyšel článek věnovaný revivalovým kapelám. Oslovil nás redaktor Daniel Talanda a třech revivalů se ptal na 10 otázek, jak to v kapelách funguje.


Revivaly jsou u nás i ve světě uznávaný fenomén. Jak ale vznikají? Je to práce, nebo koníček? S jakými se setkávají reakcemi? To i mnohé další se dozvíte níže. Abych dosáhl pestrosti a objektivnosti odpovědí, oslovil jsem pro Vás rovnou tři revivalové kapely. Za Halford Revival promluvil Petr Varhaník, za Doro & Warlock Revival odpovídala Marketa "Doro" Bubik, no a na závěr za český revival - české skupiny, Wananastowi Vjecy se obětoval Radek Vondráček.

Jak se jmenuje Váš band, a odkud jste?s

HALFORD revival: Tak náš band se jmenuje HALFORD REVIVAL. Jsme z Prahy, i když ne všichni členové jsou Pražáci.

DORO & WARLOCK revival: Použili jsme klasický název DORO & WARLOCK REVIVAL. DORO je v první části proto, že je stále aktivní hráčkou a hlavní ikonou, WARLOCK v druhé části je její bývalá kapela, která fungovala jen v 80. letech a úspěšně prorazila do heavy metalového světa, na které DORO od 90. let dosud navázala sólovou dráhou. Obě části názvu této formace jsou proto nedílné. Náš revival má stálé sídlo v Přerově, ale členové byli a jsou z různých koutů olomouckého kraje.

WANASTOWI VJECY revival: Wanastowi Vjecy Revival - jsme z Bíliny (okres Teplice).


Co Vás vedlo zrovna k založení revivalu?

HALFORD revival: Tak to musím vzít trošku ze široka. Byla to tehdy samozřejmě vidina konečně plnýho kalendáře hraní a dokonce taky už i za peníze, i když peníze nejsou a nikdy nebyly prioritou! Šlo vždy především o to chtění hrát a veřejně vystupovat co nejvíc. To byl ten nejhlavnější důvod. Teď mluvím o roku 1999 kdy jsem začal s revivalovou "kariérou". Bylo to tehdy s Judas Priest Revival. Muzika toho směru nás strašně moc bavila až jsme jí naprosto propadli! Já tedy rozhodně, a ani nás nenapadlo se vracet k vlastním věcem, který se od našich revivalovaných vzorů kvalitou hodně vzdalovali. HALFORD REVIVAL už na toto jen pouze navázal a chtěli jsme dál dělat kvalitní muziku.

DORO & WARLOCK revival: S rockovou muzikou jsem se začala seznamovat v mých patnácti díky zábavám, kde jsem čerpala zkušenosti od zábavových kapel. V té době mě moje kamarádka také zasvětila do jednoho alba Doro - Force Majeure (1989), její první sólovky po rozpadu Warlock. Velmi mě zaujala hudba a image, která se prohloubila i díky mé podobné vizáži k Doro. V té době vyšla kompilace Doro & Warlock Rare Diamonds (1991), kterou jsem si oblíbila i pro nádherný kreslený booklet. Postupně jsem sesbírala všechna alba až do roku 1993 (Angels Never Die a Live), kdy jsem poprvé začala lehce testovat live hraní se skupinou, jako host v zábavové kapele. Pak jsem si ale na několik let dala hudební pauzu. V roce 2003 mi dva kamarádi dali nabídku zpěvačky do cover bandu, blízko něhož se pohybovala i kapela Motörhead revival. Jak víme, Doro a Lemmy byli přátelé a nahráli spolu několik skladeb. Měla jsem tedy i jako host v Motörhead revival krátký set včetně hitovky All We Are a duetu Doro & Lemmy - Love Me Forever. Pro úspěch záhy vznikl samostatný DORO & WARLOCK REVIVAL. Velmi mi imponuje životní styl, image a hudba Doro, kterým jsem propadla před 25 lety.

WANASTOWI VJECY revival: V první řadě společný zájem o tuhle muziku. Fakt, že jsme fandové kapely Wanastowi Vjecy a jejich hudba nás provází od mládí, kdy jsme ji jen poslouchali, až do současnosti, kdy nás baví ji hrát. Prvotní nápad však přišel zvenčí – od některých fans domovské kapely našeho frontmana, kterému říkali, že díky svému hlasovému projevu by mohl revival „Wanastowek“ založit. Stalo se.


Máte krom této skupiny i nějaké další hudební aktivity?

HALFORD revival: Tak kromě HALFORD REVIVAL nemám žádné jiné hudební aktivity, i když bych se tomu nebránil mít ještě jednu kapelu, třeba i s vlastníma věcma, ale to je složitá věc - hlavně personálně. I když s mojí image, už nic než Halforda dělat nemůžu. Ale ostatní členové mají ještě nějaké své kapely, basák hraje ještě ve Vision Days, jeden kytarista v ZZ TOP Recycler a bubeník hraje v MASTER (USA).

DORO & WARLOCK revival: Já bohužel nemám, i když bych už delší dobu chtěla být součástí nějaké zajímavé aktivní autorské kapely hrající hard/heavy/power/symphonic s kombinací žensko-mužských vokálů. Zatím ale nepřišla vhodná příležitost. Kytarista Honza a baskytarista Tomáš nemají žádné další hudební aktivity, bubeník Lukáš hraje ve dvou dalších kapelách.

WANASTOWI VJECY revival: Ano. Jsme členy svých autorských kapel, ze kterých jsme vzešli (Grock, Koradoband, Dobrý pocity). Nezdá se pravděpodobný model, že by někdo začal hrát na jakýkoli hudební nástroj jen proto, aby založil revival.


Dá se s revivalovou kapelou uživit?

HALFORD revival: Rozhodně ano! I když to není náš případ, ale rozhodně jsou takoví, i když vám všichni budou tvrdit, že nikoliv. Jsou takové revivaly, kterým se to povedlo, mohl bych je klidně tady jmenovat. Tyhle kapely, ale samozřejmě musí taky úspěšně vystupovat i v zahraničí.

DORO & WARLOCK revival: Nedá se uživit a ani to není cílem našich aktivit. Je to především pocta a ne business. Za cesťák nebo velmi nízký honorář se samozřejmě taky nedá hrát, i když to hodně pořadatelů bohužel preferuje, jsme holt v Česku... Možná některé komerční revivaly typu AC/DC, Kabát, Iron Maiden, Metallica, Nightwish, Kiss, Bon Jovi atd. mají více a lépe honorovaných nabídek hraní, takže minimálně v letní open air sezóně by asi bylo možné se tím uživit.

WANASTOWI VJECY revival: Je pravděpodobné, že některé revivaly si na regulérní obživu vydělají, ale nás revival ani jiný hudební projekt neživí, všichni máme své civilní zaměstnání. Hudba a vše kolem ní je pro nás zábava.


Máte představu, kolik je revivalových seskupení se stejným zaměřením, jako máte Vy? A pakliže ano, vnímáte je jako konkurenci?

HALFORD revival: Ano. Myslím, že by se dalo říct, že ještě dvě kapely jsou "stejného" či spíš příbuzného zaměření. Tak jistá konkurence to určitě je. Víc bych se k tomuto tématu raději nevyjadřoval.

DORO & WARLOCK revival: Pokud se tedy nemýlím, těší mě, že jsme jediným revivalem v Česku. Co vím přímo od Doro, ve světě před několika lety byly jen další dva revivaly, jeden pochopitelně v Německu a druhý někde v jižní Americe. Před pár lety jsem objevila ještě nějaký další revival snad z Itálie.

WANASTOWI VJECY revival: Existuje několik revivalů kapely Lucie, které hrají i písně Wanastowek, ale pokud se nepletu, čistý Wanastowi Vjecy revival hrajeme pouze my. Jako konkurenci tyto kapely nevnímáme.


Viděli jste Vaše předobrazy naživo, měli jste možnost se s nimi setkat?

HALFORD revival: Naživo jsem kapelu HALFORD nikdy bohužel neviděl, ale Roba Halforda jsem samozřejmě viděl několikrát naživo spolu s Judas Priest a vždy to byl zážitek jako kráva!!! Avšak setkat se s Robertem osobně, nebo s někým s kapely se mi zatím nikdy nepovedlo.

DORO & WARLOCK revival: Bylo a je mi stále velkou ctí se s Doro a její kapelou setkat. Setkaly jsme se už desetkrát a je mezi námi myslím velmi přátelský vztah. Doro má i naše promo CD&DVD a říkala, že nám to hraje a zpívá velmi dobře. Z posledního krátkého setkání ve zlínském Masters Of Rock Café 02.12. 2016, kde jsme se setkaly poprvé obě kompletní kapely, by se s trochou nadsázky dalo říct, že jsme oficiální český revival. Je jasné, že s kapelami jako Metallica či Nightwish je téměř nemožné se setkat. My v tomto máme velkou osobní výhodu. Posuďte sami dle fotodokumentace.

WANASTOWI VJECY revival: Originál Wanastowi Vjecy jsme samo sebou živě viděli a slyšeli. S Robertem Kodymem a Štěpánem Smetáčkem jsme tu čest dosud osobně neměli. S Tomášem Varteckým jsme se potkali v květnu 2016, když po nás hrála jeho kapela Kurtizány z 25. Avenue. Radka Havlíčka (baskytara – management) jsem v minulosti oslovil telefonicky, kdy jsme řešili podmínky způsobu používání loga kapely (ctíme ochrannou známku a chceme fungovat férově).


Sledujete i jejich současné aktivity a měníte případně aktuální image a repertoár?

HALFORD revival: To jednoznačně sleduju. A vždycky s novým turné vím, že mě čeká zase výroba nových kostýmů a různých doplňků atd., což mě hrozně moc baví. No a změna playlistu je vždy nutná, abych se co nejvíce přiblížil k aktuálnímu originálu! Vím, že jsou ale revivaly, který třeba i 10. let nešáhli na setlist a hrajou furt to stejný. To bych nemohl!

DORO & WARLOCK revival: Z předchozího je zřetelné, že stále vše sledujeme. Pravidelně navštěvuji koncerty Doro konané v Česku, občas se ke mně přidají i kolegové. Image se moc nemění , pořád je to klasika „true metal“. Do repertoáru přidáváme skladby z nových alb a občas měníme i ty starší. Teď například díky pokročilejší technologii přidáme do repertoáru krásnou baladu duet UDO & DORO Dancing With An Angel, která myslím všechny opravdu potěší. A také čekáme na nové album Doro, které by letos mělo vyjít.

WANASTOWI VJECY revival: Aktivity samozřejmě sledujeme. Aktuálně budeme reagovat například zařazením některé písně z nového CD Alchymie do našeho repertoáru. Image kapely je stále stejná. Nesnažíme se ztvárnit kapelu do posledního detailu (především nám jde o věrnou instrumentaci), nicméně zpěvák a frontman naší kapely je Robertu Kodymovi podoben vizuálně i hlasovým projevem, což je to nejpodstatnější.


Snažíte se vytvářet co nejvěrnější verzi originálu, nebo dáváte i něco ze sebe?

HALFORD revival: Něco dávat ze sebe je nutnost, protože bejt tak dobrej jako je mistr Halford, je v některých pasážích doslova nemožné.
Ale jinak se samozřejmě snažím vytvářet co nejvěrnější verzi toho originálu, to je priorita..

DORO & WARLOCK revival: Revival musí být kombinací obojího. Dle mého názoru nelze vše dělat zrcadlově, každý hráč dává do akce také kus sebe. Stále je ale třeba, aby vše vypadalo a znělo téměř totožně. Nejsem zastáncem revivalovek za každou cenu, které jsou slabé hudebně i vzhledově. Některých revivalovek včetně mých neoblíbených Kabát je tu jak hub po dešti, protože jsou komerční s vidinou úspěchu u o(v)čanů. Proto bohužel zřejmě někteří posluchači reagují na existenci revivalů obecně negativně, i když většina revivalů je opravdu kvalitních. Zkrátka jsem zastáncem menších nestadiónových kapel.

WANASTOWI VJECY revival: Jak jsem psal výše, hudebně se snažíme písně podat co nejvěrněji. V praxi to někdy znamená hledat kompromis mezi verzí z desky se všemi produkčními detaily (tak lidé znají písně nejčastěji) a možností zahrát to naživo. Některé písně i origo Wanastowky hrají na koncertech daleko syrověji. A to je určitě dobře, protože pak by si mohli všichni pustit tu desku. Kus našeho rukopisu však určitě zůstává (nemusí to být špatně - žádná kopie nemůže být na 100% jako originál).


Dnes díky internetu mají možnost srovnání i ti, jež originál naživo neviděli. Máte nějakou zpětnou vazbu od návštěvníků Vašich vystoupení?

HALFORD revival: Tak myslím, že dokážeme příjemně nadchnout i ty co na nás přišli a v životě neviděli jak Judas Priest tak ani HALFORD a to si myslím, že je dobrá vizitka kapely. A ti co znají original pouze z internetu, tak ti jsou v pohodě, protože mi nebudeme mít nikdy tak kvalitní zvuk jako original, třeba ve Wackenu naživo.

DORO & WARLOCK revival: Kapelní profil máme na našem webu DORO & WARLOCK revival, dále aktivně spravujeme BANDZONE, FACEBOOK, YOUTUBE. FB ale spravuji nerada, jsem jeho odpůrcem, na podobném principu jako v předchozím odstavci. Občas nám fanoušci napíšou komentář nebo osobně podiskutujeme na našich koncertech. Na FB máme fans i ze světa, a zřejmě to tak funguje i s Youtube nebo díky našemu webu. Předpokládám tedy, že naše snaha je většinou kladně hodnocena. Jen by to ještě chtělo více rockerů a lidí, kteří jen nedávají primitivní like na FB, ale skutečně přicházejí podpořit akce. Ona ta plná huba keců platí i na spoustu jiných oblastí.

WANASTOWI VJECY revival: Prvotní zpětnou vazbou jsou okamžité reakce posluchačů přímo při našich vystoupeních. V druhé vlně se k nám dostává osobně po odehraném koncertu, a to od lidí, kteří se přijdou pozdravit, pochválit, zeptat se, vyfotit. Dokážeme přijmout i kritiku, ale zatím nás žádný kritik po akci navštívit k backstagi nepřišel. Poslední formou je zpětná vazba na internetu – na našem facebookovém profilu. Každý ohlas (i negativní) vnímáme jako přínos. Občas se najdou tací, kteří nás dokonce vyzdvihnou nad originál, což nás těší, ale - při vší úctě k takovému člověku – samozřejmě víme, že to je nesmysl. Jednoduše řečeno - snažíme se to dělat tak, aby se za nás pánové Kodym a spol. nemuseli stydět.


Na závěr se zeptám, proč by měli lidi navštívit právě Váš koncert?

HALFORD revival: Nejhorší otázka na konec. Ne vážně, tak snad proto, že uslyší opravdu kvalitní a nejlepší Heavy Metal na světě a když přivřou oči, tak i uvidí Metal God!

DORO & WARLOCK revival: Pokud jsou skutečnými rockery a chodí na všemožné rockové akce, určitě si k nám cestu najdou nebo třeba už i našli. Myslím, že právě Doro je dokonalým sítem opravdových rockerů. Když se mě někdo ptá, co jsme za kapela, a na slova Doro a Warlock reaguje znalostí, je to „true metalhead“, a ne rádoby rocker, popař či mainstreamový spotřebitel. Doro je babská heavy metalová legenda a my jediný revival, který ji zde, a doufejme dobře, propaguje. Posuďte sami, choďte se bavit kvalitní dobrou rockovou muzikou a podporujte rockovou kulturu! Rock on!

WANASTOWI VJECY revival: Měli by přijít, pokud mají rádi Wanastowi Vjecy a živou rockovou muziku. Nikdy jim nebudeme schopni beze zbytku nahradit originál, ale naproti tomu nás můžou vidět na akcích a v místech, kam originál nikdy nezavítá (ať už z technických, finančních či jiných důvodů). Ne každý si také dovolit navštívit velký koncert či festival třeba 200 km od domova, kde Wanastowi Vjecy hrají. Náš koncert by měli lidi navštívit, aby se u muziky pobavili, uvolnili a vypustili na chvíli všechny stresy z každodenního stereotypu. Pokud jim v tom svou produkcí pomůžeme, vrací se nám od nich stejně pozitivní energie – to je potom pro nás splněná mise.

Pro další informace a kapelách:
HALFORD revival
DORO & WARLOCK revival
WANASTOWI VJECY revival

20.03.2017 Pro Rockpalace, Daniel Talanda.
© 2003-2024 DORO & WARLOCK REVIVAL * All rights reserved